Skip to content Skip to navigation

Elektronik

Elektronik

Buradasınız

Her yıl milyonlarca elektronik cihaz üretiliyor ve birkaç yıl içinde de çöpe gidiyor. Nadir bulunan metallerden çevreye zararlı kimyasallara kadar birçok madde doğaya karışıyor. Apple kullanım dışı kalmış iPhone’ları parçalamak için Liam adlı özel bir robot geliştirdi.

Elektronik tutkunlarının gözde oyuncaklarından Raspberry Pi yeni bir model tanıttı. 1,5 yıl önce 5 dolarlık fiyatıyla hayli beğeni kazanan Raspberry Pi Zero 802.11n kablosuz ağ ve bluetooth 4.0 desteği sunan yeni modelini 10 dolardan satışa çıkardı. Raspberry Pi Zero W koduyla satılan modeli stokta bulmak biraz zor olsa da Türkiye fiyatı 43 TL olarak görünüyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Sungsik Lee ve Arokia Nathan’ın geliştirdiği yeni transistör sayesinde elektronik cihazların yıllarca pilsiz çalışması mümkün olabilir. Transistör yapısı gereği depoladığı elektrik enerjisini dışarı sızdırıyor. 

Teknoloji ilerledikçe tıbbi müdahalelerin düzeyi de çok gelişiyor. Bu konudaki gelişmeler özellikle bıçak altına yatmaktan korkan hastalar için çok sevindirici.

Sayfalar

Konuda Ara