Skip to content Skip to navigation

Otomobil

Otomobil

Buradasınız

İlki 2005’te Bilim ve Teknik tarafından güneş enerjili araç kategorisinde gerçekleştirilen alternatif enerjili araç yarışları etkinliği TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle 6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir. Ancak elektrikli ve petrol yakıtlı araçların çalışma mekanizmaları birbirlerinden çok farklıdır.

İlki 2005’te Bilim ve Teknik tarafından güneş enerjisi kategorisinde gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışlarının 13.’sü batarya ve hidrojen yakıt pilli araçlara yönelik olarak 21-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenecek.

Otomobillerde kullanılmak için geliştirilen bir Linux işletim sistemi türevi olan AGL (Automotive Grade Linux) yaygınlaşıyor. Yüzden fazla otomobil üreticisi, tedarikçi ve teknoloji firmasının dâhil olduğu bir grup AGL’yi geliştirmeye çalışıyor.

Konuda Ara