Skip to content Skip to navigation

Mühendislik

Mühendislik

Buradasınız

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. 

Köprü tasarlayan mühendisler, daha sağlam köprüler inşa etmek için geçmişte yapılan hataları inceler. Köprü yapımı tarihi boyunca öğrenilen bilgiler, her yeni köprünün tasarımının ve teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunuyor. 

Geçtiğimiz sayılarda Samsun Galaxy Note7’nin ısınarak patladığı için piyasadan çekildiğinden bahsetmiştik. Bu şikâyetler ilk ortaya çıktığında, Samsung sorunun pillerle ilgili olduğunu düşünerek telefonları geri çağırmış ve farklı bir firmadan temin ettiği yeni pilleri takmıştı.

Bilim kurgu filmlerinde sıkça karşımıza çıkan klişelerden biri de tüm yapıların duvarlarında video görüntüler olan sokaklardır. LG tarafından geliştirilen yeni OLED TV teknolojisi ile televizyonu tıpkı bir duvar kâğıdı gibi duvara yapıştırmak mümkün olabilecek.

Oulu Üniversitesi’nden bilim insanları farklı enerji türlerini elektriğe dönüştüren yeni bir malzeme keşfetti.

Ember Teknoloji tarafından geliştirilen termos bardak ile kahvenizi belirlediğiniz sıcaklıkta tutabilirsiniz. Piyasada farklı tasarımlarda, farklı özellikleri olan pek çok termos bardak var, 
ama bunlar içecekleri içlerine koyuldukları sıradaki sıcaklıkta tutuyor. Bu da eğer içeceğinizi çok sıcakken bardağa boşalttıysanız ağzınızın yanmasına neden olabiliyor. 150 dolardan satışa sunulan Ember termos ise içeceğin sıcaklığının seçeceğiniz dereceye kadar düşmesini sağlıyor. embertech.com

Sayfalar

Konuda Ara