Skip to content Skip to navigation

Kötü Alışkanlıklar O Kadar da Kötü Olmayabilir

Pınar Dündar

Yeni Zelanda’da bulunan Otago Üniversitesi Dunedin Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma geçtiğimiz ay Pediatrics’te yayımlandı. Buna göre çocukken her iki “kötü” alışkanlığa da sahip olanların ev tozu, ot, kedi, köpek ve havada uçuşan çeşitli mantarlara karşı alerji geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğu gözlendi.

Araştırmacıların amacı, çocuklar arasında en yaygın görülen parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıklarının mikroplara maruz kalma olasılığını artırarak bağışıklık sistemini ne yönde etkilediğini ve alerjik tepkimelerin gelişimini azaltıp azaltmadığını ortaya koymaktı. Bunun için Yeni Zelanda’da doğan 1000’in üzerinde çocuğun sağlık değerleri uzun yıllar boyunca, farklı yaşlarda   incelendi. Sonuç olarak hem parmak emen hem de tırnak yiyen çocukların alerjik hassasiyetinin en düşük oranda (%31) olduğu belirlendi.

Araştırmacılar bulguların, küçük yaşlarda kire ve mikroplara maruz kalmanın alerji geliştirme riskini azalttığını öne süren hijyen kuramıyla uyumlu olduğunu belirtiyor ve konuya ilişkin şu yorumda bulunuyorlar: “Her ne kadar bu alışkanlıkların teşvik edilmesini tavsiye etmesek de bu alışkanlıklara sahip olmanın olumlu yanları da var gibi görünüyor.”

İlgili PDF:

Yayınlarımız