Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ

Buradasınız

Yüksek sıcaklıklarda süper iletkenliğin sırrının çözülmesiyle beraber Dünya’daki bütün enerji nakil hatları- nın entegrasyonu gündeme geldi.

Yeni bir araştırmada sanatsal yaratıcılık konusunda belki de insanlarınkiyle kıyaslanabilecek bir performans sergileyen bir yapay zekâ sistemi geliştirildi.

Atomun içinde zaman genelde oyun kurmak için takım toplamakla geçiyor, oyun oynamaya pek vakit kalmıyor. Tam 8 kişi olmadan takım kuramıyoruz. Mesela en dışta 6 arkadaşız diyelim, ne yapıp edip 2 ki- şi daha bulmak zorunda kalıyoruz. O da zor iş. 

Gelecekte robotların insanların yaptığı hemen hemen her işi yapabileceğinden, bunun da sosyal yaşantımızı önemli ölçüde değiştireceğinden birçok defa bahsettik. Robot çağından önce yarı insan yarı robot çağı da gelebilir.

Teknolojik tekillik, yazar ve matematikçi Vernor Stephen Vinge tarafından 1993’te yayımlanan bir makale ile popülerlik kazandı. Bilim insanları ve gelecekçilerce yapılan inceleme, araştırma ve değerlendirmeler neticesindeki tahminler çok çeşitli. 

Koreli araştırmacılar insan düşüncesiyle bir hayvanın hareketlerini uzaktan kontrol edebilecek bir teknoloji geliştirdi.

Google’ın 2013’te satın aldığı Boston Dynamics geliştirdiği insansı ve hayvansı robotlarla biliniyor. Firmanın çok gelişmiş robotları dinamik hareketleriyle âdeta Terminatör çağının yaklaştığını haber veriyor.

Sayfalar

Konuda Ara