Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ

Buradasınız

Dünyadışı yaşam belirtisine, gezegenlerin yüzeyini kaplayan buzun çok altında olduğu için ulaşamıyor olabilir miyiz? Colorado’daki (ABD) Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern tam da böyle düşünüyor.

Yüksek sıcaklıklarda süper iletkenliğin sırrının çözülmesiyle beraber Dünya’daki bütün enerji nakil hatları- nın entegrasyonu gündeme geldi.

Yeni bir araştırmada sanatsal yaratıcılık konusunda belki de insanlarınkiyle kıyaslanabilecek bir performans sergileyen bir yapay zekâ sistemi geliştirildi.

Atomun içinde zaman genelde oyun kurmak için takım toplamakla geçiyor, oyun oynamaya pek vakit kalmıyor. Tam 8 kişi olmadan takım kuramıyoruz. Mesela en dışta 6 arkadaşız diyelim, ne yapıp edip 2 ki- şi daha bulmak zorunda kalıyoruz. O da zor iş. 

Gelecekte robotların insanların yaptığı hemen hemen her işi yapabileceğinden, bunun da sosyal yaşantımızı önemli ölçüde değiştireceğinden birçok defa bahsettik. Robot çağından önce yarı insan yarı robot çağı da gelebilir.

Teknolojik tekillik, yazar ve matematikçi Vernor Stephen Vinge tarafından 1993’te yayımlanan bir makale ile popülerlik kazandı. Bilim insanları ve gelecekçilerce yapılan inceleme, araştırma ve değerlendirmeler neticesindeki tahminler çok çeşitli. 

Sayfalar

Konuda Ara