Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ

Buradasınız

Atomun içinde zaman genelde oyun kurmak için takım toplamakla geçiyor, oyun oynamaya pek vakit kalmıyor. Tam 8 kişi olmadan takım kuramıyoruz. Mesela en dışta 6 arkadaşız diyelim, ne yapıp edip 2 ki- şi daha bulmak zorunda kalıyoruz. O da zor iş. 

Gelecekte robotların insanların yaptığı hemen hemen her işi yapabileceğinden, bunun da sosyal yaşantımızı önemli ölçüde değiştireceğinden birçok defa bahsettik. Robot çağından önce yarı insan yarı robot çağı da gelebilir.

Teknolojik tekillik, yazar ve matematikçi Vernor Stephen Vinge tarafından 1993’te yayımlanan bir makale ile popülerlik kazandı. Bilim insanları ve gelecekçilerce yapılan inceleme, araştırma ve değerlendirmeler neticesindeki tahminler çok çeşitli. 

Koreli araştırmacılar insan düşüncesiyle bir hayvanın hareketlerini uzaktan kontrol edebilecek bir teknoloji geliştirdi.

Google’ın 2013’te satın aldığı Boston Dynamics geliştirdiği insansı ve hayvansı robotlarla biliniyor. Firmanın çok gelişmiş robotları dinamik hareketleriyle âdeta Terminatör çağının yaklaştığını haber veriyor.

Yapay zekâ konusunda yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Google DeepMind ekibi birden fazla yapay zekânın aynı sosyal ortamda nasıl davrandığını görebilmek için bazı özel oyunlar tasarladı. Birinci oyunda iki farklı yapay zekâ tarafından kontrol edilen iki oyuncu bir elma yığınından elma toplamaya çalışıyor. 

Yapay zekânın hayatın her alanında kendine yer bulması işleri kolaylaştırıyor olsa da bir icadın iyilik ve kötülük için kullanılabilmesi gibi, yapay zekâ da kötü amaçlarla kullanılabilir. Dijital teknolojiler üzerine kurulu bir dünyada bazı açıkların tespit edilmesi ve kötüye kullanılması için yapay zekâdan faydalanılabilir. Örneğin görüntü işleme tekniklerini kullanarak yüz tanıma yöntemiyle güvenlik sağlayan bir yazılımda, bir kişinin yüzüne birkaç çizik atarak kişiyi farklı bir kişi gibi göstermek mümkün olabilir. Yapay zekâ yazılımları çok sayıda veriyi analiz ederek seçilen problem için en uygun çözüm algoritmasını belirliyor. Yazılımın nasıl çalıştığını dikkatle inceleyip yazılımı kandıracak bazı özel işlemler yapmak mümkün. Benzer veriler için benzer çözüm algoritmaları üretileceği varsayılarak eldeki bir yapay zekâ yazılımı ile karşı taraftaki bir yapay zekânın nasıl çalıştığı öğrenilebilir. 

Geçtiğimiz sayılarda sürücüsüz araçların şoförleri işsiz bırakabileceğine değinmiştik. Bu kez de sigortacılık sektöründe benzer bir durum söz konusu. Japonya’daki Fukoku adlı sigorta firması otuz dört sigortacının yerine IBM Watson yapay zekâ yazılımını kullanmaya başladı. Watson, hastane kayıtlarını ve ilgili diğer belgeleri inceleyerek sigorta primlerinin belirlenmesi için gerekli verilerin toplanmasını sağlıyor. Sonrasında çalışanlar son bir kontrol yaparak işlemi bitiriyor. Sistemin kurulması için 1,7 milyon dolar, yıllık bakımı için de 128.000 dolar gerekiyor.

Sayfalar

Konuda Ara