Skip to content Skip to navigation

Malzeme Teknolojisi

Malzeme Teknolojisi

Buradasınız

Mühendisler sıcaklık farkı üzerinden elektrik üreten, zehirli olmayan bir malzeme geliştirdi. Utah Üniversitesi mühendislerinin keşfettiği bu malzemeden yapılan bir takı yardımıyla vücut ısısı kullanılarak elektrikli küçük bir tavayı çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek. Hatta birkaç saat içerisinde cep telefonununuz şarj edilebilecek.

Colorado Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı doğrudan güneş ışığına maruz kalan maddeleri bile hiç enerji harcamadan soğutabilen bir malzeme geliştirdi. Dr. Xiaobo Yin ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Bilim adamları, mürekkep yerine ışık kullanarak çıktı almanın bir yolunu keşfetti. Bu yeni yöntem özellikle gazete basımında kullanılan büyük ölçekli yazıcılar için çok uygun.

Samsung içinde yenilikçi çalışmalar yapan bir ekibin kurduğu Salted Venture adlı şirket, akıllı spor ayakkabısı IOFIT’i geliştirdi.

Söz konusu giyim olduğunda vücudu serin tutmak sıcak tutmaktan daha zor olabiliyor. Hava soğuksa kat kat giyinerek kendinizi koruyabilirsiniz, ancak çok sıcak bir havada en ince kumaştan kıyafetler bile serinlemenize yetmeyebilir.

Doğadan esinlenilerek günlük hayattaki problemlerin çözümüne yönelik malzemeler ya da teknolojiler geliştirilmesine bilim dünyasında sıkça rastlarız.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar esnek elektronik devriminde dönüm noktası sayılabilecek bir gelişmeye imza attı.

Ürünleri çevreden korumak için kullanılan ambalaj malzemeleri ilk bakışta sızdırmaz gibi görünür. Ancak hiçbiri mükemmel değildir.

Konuda Ara