Skip to content Skip to navigation

Teknoloji Tasarım

Teknoloji Tasarım

Buradasınız

ETH Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar üç boyutlu yazıcıyla gerçek kalp büyüklüğünde ve çalışan bir kalp üretmeyi başardı. Gerçek bir kalbin işlevini yerine getirmesi hedeflenen organ silikondan üretilmiş. 

Traktör, biçerdöver gibi tarım makineleri her geçen gün daha akıllı ve teknolojik hale geliyor. Düzinelerce insanın günlerce çalışarak yaptığı işi tek bir makine birkaç saat içinde rahatlıkla yapabiliyor. 

Gündelik hayatta birçok teknolojik cihaz kullanıyoruz. Bu cihazları kullanırken veri transferi, şarj etme gibi nedenlerle ek cihazlara ihtiyaç duyulabiliyor. 

Geçtiğimiz sayılarda kitle fonlama sistemlerinin dünya çapında yaygınlık kazandığından, hatta ülkemizde de bu konuda özel bir yasa tasarısının hazırlandığından bahsetmiştik. Facebook bu fırsatı kaçırmamak amacıyla kişisel fonlama özelliğini devreye soktu. 

Adidas, Futurecraft 4D adını verdiği ayakkabı modelini yeni bir yöntem kullanan üç boyutlu yazıcılar yardımıyla üretiyor. Daha önce de benzer bir ayakkabı üreten firma artık ayakkabıyı seri üretim modeli olarak satışa sundu.

Holografi, lazer ışınları kullanılarak gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü elde etme işlemidir. Hologram bir cisimden yansıyan dalgaya ait toplam bilgiyi yani hem genlik hem faz (bir dalganın referansa göre durumu) değerlerini kaydeder. 

Nintendo yeni taşınabilir oyun konsolu Switch’i piyasaya sürdü. Kendi ekranı olan, aynı zamanda televizyona da bağlanabilen konsolu iki yanındaki hareket çubukları ile de kontrol etmek mümkün. Modüler bir yapısı olan konsolu, televizyona bağlamak için özel kutusuna yerleştirmeniz yetiyor.

Merkezi Polonya’da olan teknoloji firması Utero, bebeklerin anne karnındaki görüntülerinin ultrason ile izlenmesini bir adım ileriye taşıyan bir teknoloji geliştirdi.

Sayfalar

Konuda Ara