Skip to content Skip to navigation

Güncel Sayımız

Buradasınız

İçindekiler

Viyana’daki Uygulamalı Sistem Analizi Enstitüsü’nden Wolfgang Lutz ve ekibi 174 ülkeden çeşitli veriler (1970-2010 arası ortalama kişi başı GSYH, yaşam süresi, örgün eğitim süresi)...

Dr. Bliss E. O’Bryhim ve arkadaşları göz muayeneleri sırasında erken Alzheimer teşhisine imkân veren bir yöntem geliştirdi. Araştırmanın sonuçları JAMA Ophtalmalogy’de yayımlandı.

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı yeni bir platin (Pt) - altın (Au) alaşımı üretti. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı, Bursa’da Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışmasının üçüncüsü 20-23 Eylül tarihleri arasında TEKNOFEST (İstanbul Havacılık, Uzay...

“Gözümle görmeden inanmam” cümlesini birçok kez duymuş ve kullanmışızdır. Ya gözümüzün gördüğü şeyin beynimizde geçirdiği dönüşüm bizi yanıltıyorsa?

Tamamen yerli imkânlarla üretilen ısıl pillerin tasarım, üretim ve test çalışmaları TÜBİTAK SAGE tarafından başarıyla gerçekleştiriliyor.

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir ağaç hattı oluşturma projesidir.

Max Planck Gökbilim Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, PDS 70 olarak adlandırılan genç bir yıldızın etrafında dolanan, yeni doğmuş bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

20. yüzyılın başında endüstrileşmeyle birlikte ortaya çıkan sanayi makinelerinin sesi, ilerlemenin ve daha iyi bir yaşamın sembolü kabul edilirken, günümüzde endüstrileşmenin olumsuz...

Elimizdeki belli bir miktar parayı tarımda kullanıp domates mi üreteceğiz sanayide kullanıp makine mi üreteceğiz?

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı DNA dizileri üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

NASA yıllardır Mars’a gönderilen uzay araçlarındaki mikroorganizmaları tespit etmek ve ortadan kaldırmak için pek çok yöntem geliştiriyor ve uyguluyor. Uzay aracında bulunan bir mikroorganizmanın...