Skip to content Skip to navigation

Ayın Fotoğrafı

Ayın Fotoğrafı

Buradasınız

Fotoğrafta mercan kayalıkları üzerindeki bir yelpaze mercanı görülüyor. Fotoğraf Tayland’ın Similan Adaları’nda, Andaman Denizi’nde çekildi.

Perseus (Kahraman) Gökadası’nın çevresindeki sıcak gazların oluşturduğu “dalgaların” görüldüğü bu fotoğraf Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından alınan görüntülerin ve bilgisayar simülasyonlarının birleştirilmesi ile elde edildi.

Büyük Bahama Kanyonu’nun derin suları ile Büyük Bahama Seti’nin sığ sularının birleştiği bu bölgenin fotoğrafı Landsat 7 uydusu tarafından çekildi. Suyun renginde açık maviden koyu maviye geçişin nedeni okyanus tabanının derinliğinin aniden artması.

Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çekilen fotoğraftaki küçük bir kratere benzeyen bu yapı aslında insan elindeki bir ter gözeneği.

Farklı renklerde ışıldayan, topak şeklindeki bu yapılar eğrelti otu spor keselerinin floresans mikroskobu altındaki görüntüsü.

Bu, çam kozalağı mantarının çok yakından çekilmiş bir fotoğrafı. Bu mantar türüne genellikle çam ağaçlarının ve diğer iğne yapraklı ağaç türlerinin çürümüş kozalaklarının yakınlarında rastlanır.

Sayfalar

Köşede Ara

Siz de Soru Gönderin