Öneri ve Eleştirileriniz İçin
:: Bize Ulaşın ::

  

animalia> eumetazoa> bilateria> deutorostomia> chordata> craniata> gnathostomia> tetrapoda> aves> neornithes> carinatae>

15. Ordo (Takım): Columbiformes (Güvercinler)

Vücutları orta büyüklükte olan, küçük başlı, kısa boyunlu ve kısa bacaklı kuşlardır. Gagaları kısa ve zayıf yapılı olup, ucu aşağıya doğru hafifçe kıvrıktır. Gagalarının dibinde, burun deliklerini örten pul şeklinde bir zar bulunur. Kanatları orta uzunluktadır ve uçuşları hızlıdır. Ayakta, arka parmak yere değer. Kursakları büyükçedir. Gagalarını su içerisine sokarak su içerler (su içebilmek için, diğer kuşlar gibi kafalarını yukarı kaldırmalarına gerek yoktur). Başlarını geriye çekip çevirerek uyurlar.
İki yumurta bırakırlar. Kuluçkaya yatma ve yavrunun bakımı, her erkek hem de dişinin sorumluluğu altındadır. Yavrular yumurtadan çıktıklarında gözleri kapalıdır. Yeni doğmuş yavrular, kursaktan çıkarılan süt gibi bir sıvıyla beslenir. Kutuplar hariç, dünyanın her yerinde görülürler.

1. Familia (Aile): Columbidae (Güvercinler)
Monogam (tek eşli) yaşarlar. Erkek yuva malzemesini taşır, dişi de yuvayı yapar. çoğunlukla erkek gündüzleri, dişi de geceleri kuluçkaya yatar.


Columba palumbus (tahtalı)

Columba livia (kaya güvercini)

Streptopelia turtur (üveyik)

Streptopelia decaocto (kumru)

2. Familia (Aile): Pteroclidae (Step tavukları)
Tropik ve yarı tropik iklimlerde, açıklık ve kumluk arazilerde yaşarlar. Gagaları kısa ve sivridir. Burunlarının üzerinde zar yapısı bulunmaz. Bacakları, parmaklarına kadar tüylerle örtülüdür.


Syrrhaptes spp. (step tavuğu)

3. Familia (Aile): Raphidae (Dodo kuşları)
Yarı fosil bir ailedir. İrice yapılı ve hindiyi andıran birkaç türü, yakın zamana kadar Madagaskar yakınlarındaki bir adada yaşamaktaydılar. Şu anda tamamının soyu tükenmiştir.
Raphus cucullatus (dodo)

 
TÜBİTAK:::Bilim ve Teknik:::2002