Skip to content Skip to navigation

Buradasınız

Giriş

Özlem Kılıç Ekici

Herkesin hayatında geleceğine yön vermek adına çok önemli tercihler yaptığı dönemler olur. Özellikle liseden mezun olmuş gençler üniversitede hangi bölümlerde eğitim alacaklarına karar verirken zorlanır. Birçok kişi tercih edeceği bölümün gelecekte kendisine ne tür kariyer imkânları sağlayacağına, o mesleğin geçerliliğine ve ne kadar kazanç getirebileceğine bakarak plan yapar. Kimisinin yaptığı tercihler ise hayallerini yansıtır. Tercihiniz ne olursa olsun yaptığınız işi severek, sahiplenerek ve hakkını vererek en doğru şekilde yaparsanız başarı ve mutluluk eninde sonunda sizin olacaktır. 

Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz bu ayki yazısında ailesi istediği için hiç ilgi duymadığı bir bölümde okumak zorunda kalan, ama sonunda kendi tercihini yaparak bugün mate-matik dünyasında analizin babası olarak anılan Karl Weierstrass’ın hikâyesini anlatıyor. Tuncay Baydemir “Fotosentezi Sadece Bitkiler mi Yapar?” başlıklı yazısında yapay yaprak sistemi sayesinde Güneş enerjisinden etkili bir şekilde yakıt üretilebileceğinden bahsedi-yor. Mahir Ocak ise faydalı ve zararlı yönleriyle nanoparçacıkları ele alıyor. Pınar Dündar ise Nanobiz adlı firmanın başarı hikâyesini anlattığı yazısında araştırmacıların hava ve su örneklerinde gerçek zamanlı biyolojik kirlilik tespitine ve bir erken uyarı sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına yer veriyor. “Depremlerle Yaşamak” başlıklı bir di-ğer yazısında ise Türkiye’nin dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor. Dergimize ilk defa yazı yazan Mehmet Serkan Kalaycıoğlu “Matematiğin Alfabesi” başlıklı yazısında bugün kullandığımız sayı sistemi-nin ve rakam sembollerinin ortaya çıkış sürecini özetliyor.

Dergimizin “Düşünme Kulesi” ve “Ben Çözerim” köşelerinde yer alan ödüllü soruları çözenler arasından çekilişle belirlenen okurlarımıza her ay bir kitap hediye etmeye de-vam ediyoruz. Ayrıca “Haftanın Ödüllü Sorusu” yarışması için sosyal medya hesaplarımı-zı da takip edebilirsiniz. Yaz boyu her ay verdiğimiz “Akıl Oyunları ve Satranç” özel ekinin üçüncü ve son kitapçığında yer alan, Ferhat Çalapkulu ve Kıvanç Çefle’nin hazırladığı bulmacaları keyifle çözeceğinizi umuyoruz.

Dergimizin içeriğinden seçerek hazırladığımız bilimsel ve teknolojik bilgileri artık Bilim ve Teknik YouTube kanalından hem “Sesli Bilim” hem de içerik tanıtım videoları aracılığıyla takip edebileceksiniz. Dergimizin hayatınızdaki yerini, size neler kattığını, ge-leceğinize nasıl yön verdiğini bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz (bteknik@tubitak.gov.tr). 

Dergimizin bu sayısını da keyifle okumanızı diliyor, sonraki sayılarımızı sabırsızlıkla bekleyeceğinizi umuyoruz. 

“Mantık sizi A’dan B’ye götürür, hayal gücü ise her yere... Merakınızı asla kaybetmeyin.” A. Einstein

 

Saygılarımızla,

Özlem Kılıç Ekici

Yayınlarımız